سوالی دارید ? مطرح بفرمایید
شنبه تا چهارشنبه : 9:00 - 17:30
پنجشنه :9:00 -13:00
88750650
Tellephone
خیابان صابونچی - ایازی - پلاک19
Address

سوئیچ شبکه (Network Switch) چیست؟

سوئیچ شبکه ابزاری بسیار مهم به منظور توسعه شبکه در سطوح مختلف است که توسط برند‌های متعددی تولید می‌شود. سوئیچ وظیفه‌ای حیاتی در راه اندازی و توسعه شبکه بر عهده دارد و انتخاب یک سوییچ متناسب با نیاز کسب و کار در زمان حال و در نظر گرفتن شرایط ارتقا در آینده از اهمیت فراوانی برخوردار است برای اتصال Node ها در شبکه به هم، از دستگاه‌هایی چون هاب، سوئیچ و روتر و … استفاده می‌شود. این اتصال در واقع امکان جا به جایی اطلاعات بین دستگاه‌ها را در شبکه فراهم می‌کند. به این صورت که دیتاهای بسته‌بندی شده را از ورودی دریافت کرده و آن‌ها را به مقصد منتقل می‌کند.
یک سوئیچ شبکه می‌تواند چند ابزار را که در یک ساختمان هستند از جمله: کامپیوتر، پرینتر و سرور شبکه را به هم متصل کند و شبکه‌ای همراه با منابع مشترک ایجاد کند. سوئیچ از جمله مبانی شبکه است که به عنوان یک کنترلر نیز می تواند عمل کند. سوئیچ شبکه برای سایر ابزارها شرایطی فراهم می‌کند که باهم اطلاعات را به اشتراک بگذارند و حرف بزنند. با اشتراک گذاری اطلاعات و اختصاص دادن منابع یک شبکه، در هزینه صرفه جویی می شود و بهره وری افزایش پیدا می‌کند
سوئیچ‌ها بر اساس پارامتر های متعددی ارزیابی و مقایسه می‌شوند، اما قبل از آنکه به بیان وجه تمایز آنها بپردازیم، برخی از برند‌های تولید کننده را معرفی می‌کنیم. از برند های مطرح و سرشناس در زمینه تولید سوئیچ شبکه می توان به Cisco و Mikrotik اشاره کرد که به طور معمول حرفه ای ترین محصولات را طراحی و به بازار های جهانی عرضه می‌کنند. این دو برند مشهور نیز سوئیچ های خود را در سطوح و برای کاربرد‌های مختلف تولید می‌کنند، اما به دلیل جایگاه آنها در میان کاربران، محصولات حرفه ای سیسکو و میکروتیک با استقبال قابل توجهی مواجه می‌شوند.
Image

سوئیچ شبکه چگونه کار می‌کند؟

اطلاعات در شبکه به صورت بسته داده و فریم جابجا می‌شود و هر فریم شامل اطلاعاتی مانند آدرس مبدا و آدرس مقصد است. سوئیچ با توجه به مک آدرس (MAC Address) موجود در قسمت مقصد در فریم، پورت مقصد را تشخیص می‌دهد و بسته داده را به همان پورت می‌فرستد. همان طور که می‌دانیم مک آدرس هر دستگاهی منحصر به فرد و مختص به همان دستگاه است. پس سوئیچ با داشتن مک آدرس مقصد، داده را به صاحب آن می‌رساند. از طرفی هم این مک آدرس ها را در جدولی به نام جدول مک آدرس ذخیره می‌کند.
برتری سوئیچ شبکه، انتقال داده‌ها به دستگاه‌های تعیین شده برای دریافت آن‌ها است. این ویژگی، کارآیی و توان بالقوه شبکه را بهبود می‌بخشد

برخی از قابلیت‌های سوئیچ شبکه

 • سوئیچ ها به شما امکان می دهند ده ها دستگاه را به هم متصل کنید
 • سوئیچ‌ها باعث می‌شوند تا ترافیک بین دو دستگاه از مسیر سایر دستگاه‌های شبکه عبور نکند
 • کنترل دسترسی قسمت‌های مختلف شبکه توسط سوئیچ امکان پذیر است
 • سوئیچ میزان استفاده از شبکه را کنترل می‌کند
 • برقراری ارتباط درون شبکه‌ای توسط سوئیچ‌ها، حتی سریع تر از اینترنت فراهم می‌شود
 • سوئیچ‌های پیشرفته را می‌توان بوسیله ماژول‌های قابل تعویض، متناسب با نیاز‌های شبکه هماهنگ ساخت
سوئیچ‌های شبکه

انواع مختلف سوئیچ‌های شبکه چه مدل‎هایی هستند؟

انتخاب سوئیچ‌های مناسب برای تجارت‌های کوچک شما (Small Business)
شناختن انواع سوئیچ‌های شبکه به شما کمک می‌کنند تا راه حلی مناسب برای مطابقت شبکه با تغییر الزامات و نیازمندی‌های تجارت خود را پیدا کنید . هنگام بررسی گزینه‌های خود، در مورد دسته‌های سوئیچ‌ها و هم چنین مزایای خاص هر سوئیچ فکر کنید.
انواع سوئیچ‌ها :
سوئیچ‌های ماژولار و سوئیچ‌های Fixed Configuration (با پیکربندی ثابت)
دو گروه اصلی برای سوئیچ‌ها وجود دارند : ماژولار و پیکره بندی ثابت .
در این دسته از سوئیچ‌های شبکه تنوع و تغییراتی وجود دارد، اما تعریف اصلی و اولیه هر یک به همان صورت باقی مانده است

سوئیچ‌های ماژولار

سوئیچ‌های ماژولار به شما این امکان را می‌دهد که در صورت لزوم ماژول‌های اضافی به دستگاه خود اضافه کنید و شبکه خود را با تغییرات نیازهای شبکه، سازگار کنید و نیازها را برآورده سازید. ماژول‌هایی که روی دیوایس‌ها  نصب می‌شوند برای کاربردها و برنامه‌های خاص هستند و شامل فایروال‌ها و تجهیزات ارتباطی بی‌سیم و آنالیز شبکه هستند. ماژول‌ها به شما امکان اضافه کردن اینترفیس‌های اضافی، پاور اضافی و یا فن‌های خنک کننده اضافی را می‌دهند. این مدل از سوئیچ‌ها سازگاری بیشتر ولی به هزینه بالاتر را برای شبکه فراهم می‌کنند.

سوئیچ‌های Fixed-Configuration

سوئیچ‌های با پیکره‌بندی ثابت، یک شماره پورت ثابت را برای شما فراهم می‌کنند و به صورت عمومی قابل گسترش نیستند و همین مورد عاملی است که باعث می‌شود که آنها ارزانتر باشند. سوئیچ‌های Fixed-Configuration شامل سوئیچ‌های Unmanaged, Smart, Managed می‌شوند

Unmanaged switches

Unmanaged switches

از سوئیچ‌های Unmanaged عموماً برای ایجاد ارتباط اولیه استفاده می‌شود. طراحی آنها بصورت Plug And Play است و هیچ Configای نیاز ندارند. سوئیچ‌های Unmanaged هنگامیکه به سوئیچینگ و اتصال نیاز است مؤثر هستند. اغلب آنها در شبکه‌های خانگی یا هر جائیکه به پورت‌های کمتری نیاز است مانند میزکار، آزمایشگاه یا اتاق کنفرانس مشاهده خواهید کرد. برخی از  Unmanaged switchesها به صورت محدود یکسری پیشرفت‌ها را ارائه می‌‌دهند گرچه همانطور که از نام آنها مشخص است آنها به صورت عمومی قابل اصلاح یا مدیریت نیستند.
Smart switches

Smart switches

سوئیچ‌های هوشمند برخی از قابلیت‌های مدیریت و تقسیم‌بندی، (QoS) کیفیت خدمات و قابلیت‌های امنیتی را رائه می‌دهند، بنابراین می‌توانید گزینه‌‌ای مقرون به صرفه برای سوئیچ‌های Modular باشند. ولی هنوز به عنوان سوئیچ‌های Managed مقیاس‌پذیر نیستند. این سوئیچ‌ها به صورت معمول در لبه شبکه‌های بزرگ مستقر می‌شوند. (وقتی‌که managed switchesها در قسمت Core استفاده می‌شوند) به عنوان زیرساخت برای شبکه‌های کوچکتر یا برای شبکه‌های با پیچیدگی کم استفاده می‌شوند.

Managed switches

Managed switches

در میان سوئیچ‌های با پیکربندی ثابت، سوئیچ‌های مدیریت شده به گونه‌ای طراحی شده‌اند که جامع‌ترین ویژگی‌ها را برای ارائه بهترین تجربه از برنامه، بالاترین سطح امنیت، دقیق‌ترین کنترل و مدیریت شبکه و بیشترین مقیاس‌پذیری را ارائه می‌دهند. در نتیجه، سوئیچ‌های مدیریت شده معمولاً به عنوان سوئیچ‌های aggregation/access در شبکه‌های بسیار بزرگ یا به عنوان سوئیچ‌های اصلی در شبکه‌های کوچکتر استفاده می‌شوند. سوئیچ‌های مدیریت شده گرانترین سوئیچ‌های با پیکربندی ثابت هستند و بیشتر در سازمان‌هایی با شبکه‌های بزرگ یا در حال رشد وجود دارند.

چرا باید از سوئیچ سیسکو استفاده کنیم ؟

در پیکربندی شبکه‌ها یکی از مهم‌ترین نقش‌ها را سوئیچ‌ها بر عهده دارند .اهمیت نقش سوئیچ در شبکه های کامپیوتری به اندازه‌ای بالاست که این قطعه تقریبا به نمادی برای معرفی شبکه تبدیل شده‌است. احتمالا شما تصاویری از رک‌های بزرگ را که کابل‌های زیادی به درون آن وارد شده و هر تعداد از کابل‌ها به صورت مرتب روی دستگاه‌هایی سوار شده‌اند دیده‌اید. دستگاه‌هایی با چراغ‌های زیاد که گاهی چشمک میزنند و گاه ثابت هستند. این دستگاه‌ها همان سوئیچ‌ها هستند. سیسکو را می‌توان جزو چند برند مشهور و معتبر دنیا معرفی کرد که در زمینه تولید تجهیزات شبکه و حوزه فناوری اطلاعات فعالیت‌های عمده و چشمگیری داشته است. سوئیچ سیسکو نمونه‌ای بی‌نظیر از تجهیزات شبکه است که سبب نمایش قدرت کمپانی در میان رقبا شده است و این قدرت نمایی را می‌توان با خرید سوئیچ سیسکو تجربه کنید.

چرا خرید سوئیچ سیسکو مهم است ؟

شبکه‌های کامپیوتری بر اساس انتقال اطلاعات به صورت بسته‌های بزرگ و کوچک از سیستم ها و کامپیوتر‌ها به یکدیگر و یا به سرور کار می‌کنند. وظیفه انتقال این بسته‌ها در سطح شبکه به عهده سوئیچ‌ها می‌باشد. سوئیچ ترافیک عبوری از شبکه را بررسی کرده و آن را به سمت محل مورد نظر می‌فرستد پس هر فعالیت نرم افزاری که در سطح شبکه صورت گیرد، اعم از جابجایی فایل و یا دسترسی به اینترنت یا حتی استفاده از نرم افزار ها و اپلیکیشن‌های روی سرور، سوئیچ در آن نقش کلیدی خواهد داشت و درگیر خواهد بود. در واقع همه کار سوئیچ بررسی بسته های ریز و کوچک و تطبیق آنها با جدول مک آدرس‌های ذخیره شده در آن است. بعد از آن نیز بسته‌ها به سمت مسیر‌هایی که باید بروند هدایت می‌شوند. شاید در شبکه‌های کوچک انجام این وظیفه آنچنان مهم به نظر برسد اما با بزرگ شدن اندازه شبکه و ایجاد ترافیک بالا در آن، خرید سوئیچ سیسکو که بتواند این بار را به دوش بکشد، یک امر ضروری برای شما خواهد بود.

کمپانی سیسکو تجهیزات تولید شده را بر اساس نیاز کاربران و نوع کاربرد آن در شبکه به صورت کاملا مجزا از هم تولید نموده و همین دلیل محبوبیت این برند شده است چرا که بر اساس طراحی خاص هر محصول می‌توان متناسب با شرایط شبکه انواع تجهیزات را خریداری کرد.
به طور کلی می‌توان سوئیچ سیسکو را در دو گروه بندی خاص با عملکرد متفاوت تقسیم بندی کرد:   
سوئیچ‌های سیسکو شامل انواع :Nexus - Catalyst  سوئیچ های ماژولار و غیر ماژولار می شود.
Nexus: برای ایجاد ارتباط و اتصالات شبکه در دیتاسنترها استفاده می‌شوند چرا که به گونه‌‌‌ای طراحی و تولید شده‌‌اند که قادر است به خوبی نیاز چنین مراکزی را برطرف سازد.
Catalyst: این نوع از سوئیچ‌های سیسکو عملکرد متفاوت و حرفه ای‌تر دارند به همین دلیل از آن‌ها در شبکه‌های وسیع و کاملا حرفه‌ای استفاده می‌شود. نمونه‌های کاملا متفاوت در این سری از سوئیچ‌های سیسکو ساخته شده که هر یک با عملکرد خاص خود، هدف‌های ویژه‌ای را دنبال می‌کنند.

سوئیچ سیسکو ماژولار:

این دسته از سوئیچ‌های تولید شده کمپانی سیسکو امکان ارتقا بر اساس نیاز شبکه را دارند، این قابلیت را می‌توان به واسطه اتصال ماژول ها به دست آورد. اتصال ماژولی محدودیت خاصی ندارد و شما می‌توانید اتصالات فیبر نوری یا منبع تغذیه را به سوئیچ خود وصل کنید بدون آن که مشکلی در عمل کرد آن ایجاد شود.
سوئیچ سیسکو غیر ماژولار:
سوئیچ سیسکو غیر ماژولار تنظیمات غیر قابل تغیری دارند یعنی بر اساس استاندارد‌های تعین شده در زمان تولید، عملکرد ثابت و بدون تغیری دارد، به بیان دیگر قابلیت ارتقا در این  نوع از سوئیچ های سیسکو به واسطه هیچ ماژولی امکان پذیر نیست.
مدل‌های متفاوتی از سوئیچ سیسکو در دنیا وجود دارند که هر یک با عملکرد خاص به بازار عرضه شده اند، طراحی ویژه و بخصوص این تجهیزات سبب شده که به راحتی بتوان از آن ها در تمامی شرایط بهترین استفاده را داشت.

سوئیچ مدیریتی سیسکو:

اتصال به دستگاه های متفاوت و مدیریت عملکرد آن‌ها از مزیت‌هایی است که می توان با خرید سوئیچ سیسکو مدیریتی تجربه کرد. این ویژگی بر اساس قابلیت تنظیم آی‌پی بر روی دستگاه فراهم شده و به کاربران اجازه می‌دهد که بتوانند از طریق Telnet و Secure Shell آن را مدیریت کند. نمونه این عملکرد را می‌توان در انواع مختلف این محصول مشاهده کرد، برای تجربه بهتر از سوئیچ مدیریتی می‌توانید مدل‌های  2960، 3850، 4500 و 6800 استفاده نمایید، این محصولات همگی در رده سوئیچ‌های مدیریتی ساخته شده‌اند و قابلیت ارائه خدمات ویژه‌ای دارند.
قابلیت برنامه ریزی در سوئیچ سیسکو:
نمونه‌ای دیگر از تجهیزات تولید شده کمپانی سیسکو، سوئیچ‌های قابل برنامه ریزی هستند که برای شبکه‌های هدفمند طراحی و تولید شده‌اند. این مدل جزو جدید‌ترین سوئیچ‌های تولید شده در کمپانی سیسکو هستند که در دسته بندی سوئیچ Catalyst 9000 قرار می‌گیرد. با توجه به تولیدات سیسکو بر اساس نیاز و هدف کاربران، سوئیچ‌های برنامه ریزی را می‌توان در پروژه‌های هدف دار مورد استفاده قرار داد زیرا داری یک ASIC سفارشی است که می‌تواند بدون بروز مشکل یا خطا با تمامی تکنولوژی و فناوری‌های روز دنیا همکاری داشته باشد.

کاربرد سوئیچ شبکه در سیستم دوربین مدار بسته

دوربین مداربسته دارای 3 نوع است: دیجیتال، آنالوگ و تحت شبکه‌ آی‌پی.  در سیستم مداربستهIP، مدیریت و تجمیع تصاویر بین دوربین IP و NVR بر عهده سوئیچ است. بدین شکل که تصاویر دوربین با کابل شبکه به سوئیچ منتقل می‌شود و سپس به NVR انتقال داده می‌شود.
در ضمن علاوه بر تجمیع دوربین‌های تحت شبکه، سوئیچ می‌تواند با کمک ویژگی POE، به تغذیه دوربین‌ها نیز بپردازد و به همین دلیل است که برای روشن کردن اینگونه دوربین‌ها، نیازی به کابل برق مستقل وجود ندارد. البت توجه داشت باشید این قابلیت زمانی وجود دارد که سوئیچ POE باشد
سوئیچ مناسب برای دوربین های مداربسته
یکی از آیتم‌های مهمی که برای انتخاب سوئیچ باید لحاظ کرد، نرخ مناسب انتقال اطلاعات پورت‌های شبکه سوئیچ است. توصیه می شود برای دوربین های مداربسته، حداقل از سوئیچ‌هایی که سرعت پورت آنها 100Mbps است استفاده کنید. اما اگر دوربین IP دارید و یا رزولوشن دوربین شما بالاست (مثلا 5 مگاپیکسل) توصیه می‌شود ازسوئیچی که سرعت پورت آن 1000Mbps است استفاده کنید .

پنج نکته کاربردی درباره انتخاب سوئیچ شبکه برای دوربین مداربسته

 • نوع سوئیچ (Managed  یا Un Managed ) را به طور صحیحی انتخاب کنید.
 • تعداد پورت ها را بر اساس توسعه احتمالی سیستم مداربسته تامین کنید.
 • در نظر گرفتن قدرت مصرفی سوئیچ شبکه
 • مدل سوئیچ POE یا معمولی
 • سرعت پورت‌ها را به طور اصولی انتخاب کنید.
bottom-logo.png
تخصص ما مشاوره ، طراحی، اجرا و فروش
محصولات شرکت میباشد.
myhpe.ir;jarco.ir
خیابان صابونچی-ایازی-پلاک19
88750650

Search