سوالی دارید ? مطرح بفرمایید
شنبه تا چهارشنبه : 9:00 - 17:30
پنجشنه :9:00 -13:00
88750650
Tellephone
خیابان صابونچی - ایازی - پلاک19
Address

یک سوال که برای ما به صورت رایج در مورد سوئیچ‌های سیسکو پیش می‌آید این است که تفاوت بین سطوح مختلف IoSها در چیست؟

هر قطعه سخت افزاری Cisco با یکی از چهار نسخه اصلی IoS به بازار عرضه می‌شود. آنها شماره نسخه‌ها و به روز رسانی‌ها را به اشتراک می‌گذارند، اما سطوح مختلف خدمات به هر یک متصل هستند آنها عبارتند از LAN Lite, LAN Base, IP Base, IP Service هستند. بنابراین در این مقاله، مختصراً توضیح می‌دهیم که این سه نسخه IoS چیست و چه کسی ممکن است از آنها استفاده کند.

سوئیچ‌های سیسکو

خلاصه ای از نسخه‌های IoS Cisco

LAN Lite

LAN Lite ارزانترین و کمترین نسخه IoS است. در واقع در اولین سطح IoS قرار گرفته است. از امکانات این مدل روتینگ لایه 2، سرویس امنیتی و VOIP اشاره کرد. این مدل IoS برای شرکت‌های کوچک که می‌خواهند شبکه مدرن خود را نصب کند مناسب است.

IP Base

دو مدل IoS که با IP شروع می‌شوند برای شبکه‌های enterprise بزرگتر مناسب هستند خصوصاً آنهایی که تعداد شعب بیشتری دارند تمرکز این IoSها برروی امنیت شبکه‌ها و قابلیت گستر پذیری آنهاست. این مدل IoS برای شرکت‌هایی با سایز متوسط رو به بالا مناسب هستند و امکاناتی نظیر تمام امکانات لایه 2 و Static Route و تمام قابلیت‌های مسیریابی لایه 3  را ارائه می‌دهند. هم چنین با استفاده از پشتیبانی کامل VLANها و Tunnelهای رمزنگاری شده VPN امنیت لایه edge را بالاتر می‌برد . و همچنین امکانات امنیتی بالاتر از LAN Base نظیر 802.1AE, SXP, TrustSec را فراهم می‌کند به همین ترتیب VOIP با سیستم های Auto Qos انتقال صدا / داده‌ها را براساس VLAN را بهینه تر می‌کند.

IP Service

این مدل از IoS، آخرین مدل IoS می‌باشد. از نظر گسترش پذیری و هزینه نسبت به IoSهای قبلی در رتبه بالایی قرار دارد و می‌توان از آن در شرکت‌هایی با چند شعبه استفاده نمود و بیشترین تفاوت آند با IP Base در اندازه و مقیاس سیستم‌های درگیر است ولی میزان اختلاف آن با IP Base بسیار ناچیز است ولی از نظر سایز، ابعاد و سرویس دهی و توسعه امکانات با بقیه مدل‌های IoS تفاوت‌هایی دارد و امکانات بیشتری هم در مسیریابی (Routing) لایه 3 دارد.

LAN Base

LAN Base گزینه مناسبی برای شرکت‌های سایز کوچک تا متوسط که به دنبال انعطاف و توانمندی بیشتری از LAN lite هستند مناسب است.
همانطور که از نام آن مشخص است آنها برای شبکه‌هایی مناسب هستند که به صورت Single LAN هستند و Flat هستند و امکان استفاده در شبکه‌های WAN و شبکه‌های Distributed دیگر را ندارد.
LAN Base هنوز به روتینگ (مسیریابی) استاتیک Layer2 وابسته است و گزینه‌های کمی برای Dynamic Route(مسیرهای بسته-پویا) دارد. با این حال LAN Base نسبت به LAN Lite گزینه‌های بسیار قویتر Ingress Policy, VOIP, Auto Qos و DSCP Mapping را ارائه می‌دهد و هم چنین امکانات امنیتی زیر را هم دارا می‌باشد:
DHCP Snooping, IPSG, Cisco Identity 4.0, 802.1x Port Protection
LAN Base
bottom-logo.png
تخصص ما مشاوره ، طراحی، اجرا و فروش
محصولات شرکت میباشد.
myhpe.ir;jarco.ir
خیابان صابونچی-ایازی-پلاک19
88750650

Search